2014

Video in Progress

vip5-poster

Video in Progress 5: Odsevi preteklosti
5.-7. junij 2014
CUK Kino Šiška in Atrij ZRC
Ljubljana

Otvoritev festivala: 5. 6. 2014, ob 20. uri, Kino Šiška


Video in Progress je mednarodni festival videa, ki ga vodita umetnici in kustosinji Vesna Bukovec in Metka Zupanič v okviru Zavoda Kolektiva in v sodelovanju s Centrom za sodobno fotografijo – Photon. V letu 2014 se priključuje festivalu Fotonični trenutki – Mesec fotografije. Pretekle edicije festivala Video in Progress so obravnavale teme bolečine, performativnosti in mesta.


PROGRAM

Glavna selekcija
PRILAŠČANJE ZGODOVINE
kustosinji: Vesna Bukovec in Metka Zupanič

Umetnica v fokusu
ANJA MEDVED
pogovor in projekcije

Gostujoča selekcija
100×100=900 (100 VIDEO UMETNIKOV SESTAVI STOLETJE)
projekt mednarodnega videofestivala Magmart, Italija; umetniški direktor: Enrico Tomaselli

Gostujoča selekcija
AFRIŠKI ČASOVNI STROJ
kustosi: Silke Schmickl, Mickaël Robert-Gonçalves, Jeremy Chua (Lowave, Pariz)

Študentska produkcija
URBANE ZGODBE
Visoka šola za umetnost Univerze v Novi Gorici; selektorica: Rene Rusjan
več»

Mednarodni festival videa / International video festival 5.-7. 6. 2014, CUK Kino Šiška, Atrij ZRC

Večerne projekcije & pogovori

ZRC SAZU Atrium

ZRC Atrium

2. 6.– 7. 6. 2014

ZRC Atrium / LP bar, Ljubljana

V sklopu otvoritvenega tedna festivala fotonični trenutki – Mesec fotografije 2014 se bo večina spremljevalnega dogajana odvijala v Atriju ZRC in LP baru, ki sta osrednji prizorišči Večernih projekcij, pogovorov, predavanj in druženj.

več»

Opening week of Photonic Moments 2014 2. 6. – 7. 6. 2014 – Atrij ZRC / LP bar, Ljubljana

Zipped Worlds

Paula Muhr, On Show, 2007

Paula Muhr, On Show, 2007

Fotografija v javnem prostoru

Breda Beban, Emma Ciceri, Fabrizio Giraldi, G.R.A.M., KOLEKTIVA, Borut Krajnc, Paula Muhr, Adrian Paci

Otvoritev: 30. maj ob 20. uri

30.5. – 18.6. 2014

Galerija Kult 3000, Ljubljana

KJE: Metelkova ulica 2/b, Ljubljana

Zipped Worlds je projekt dveh partnerjev, Centra za sodobno fotografijo Photon in Trieste Contemporanea, skozi katera kuratorska skupina (Giuliana Carbi, Susanne Gamauf, Brigitte Konyen in Dejan Sluga) raziskuje nove koncepte javnega in privatnega, kot so posredovani skozi aktualno rabo fotografskih podob. V projektu sodeluje 15 avtorjev in avtorskih skupin iz različnih evropskih držav, medtem ko pričujoča razstava predstavlja zgolj del celostne selekcije.

več»

Fotografija v javnem prostoru / Photography in public space 29. 5.–18. 6. 2014 – Galerija Kult 3000, Metelkova, Ljubljana

Portfolio Review

Phtonic Moments' portfolio review (2012)

Phtonic Moments’ portfolio review (2012)

Portfolio Review – Fotonični trenutki 2014!

6. in 7. junij 2014

Galerija Jakopič, Muzej in galerije mesta Ljubljane

Festival Fotonični trenutki razpisuje natečaj za Portfolio Review 2014, ki se bo odvijal v otvoritvenem tednu v Ljubljani.

več»

Urnik projekcij

Video in Progress 5

Video in Progress 5: Odsevi preteklosti
5.–7. junij 2014
 

ČETRTEK, 5. junij 2014

KINO ŠIŠKA, Trg prekomorskih brigad 3, Ljubljana

Komuna
13.00: Gostujoča selekcija: 100×100=900, obdobje 1900-1924, 1h 27min
14.30: Umetnica v fokusu: Anja Medved & Nadja Velušček: Moja Meja, 50min
15.30: Gostujoča selekcija: 100×100=900, obdobje 1925-1949, 1h 23min
17.00: Študentska produkcija: Urbane zgodbe, 1h 6min
18.10: Gostujoča selekcija: Afriški časovni stroj, 1h 2 min
19:15: Gostujoča selekcija: 100×100=900, obdobje 1950-1974, 1h 45min
20.00: Otvoritev festivala
21.00: Glavna selekcija: Prilaščanje zgodovine, 1h 22min

Kiosk
13.00–23.00 (loop)
Umetnica v fokusu:
Anja Medved: Spovednica tihotapcev, 50 min
Anja Medved & Nadja Velušček: Mesto na travniku, 1h 5 min


PETEK, 6. junij 2014

KINO ŠIŠKA, Trg prekomorskih brigad 3, Ljubljana

Komuna
12.00: Gostujoča selekcija: 100×100=900, obdobje 1975-1999, 1h 30min
13.30: Študentska produkcija: Urbane zgodbe, 1h 6min
14.45: Gostujoča selekcija: 100×100=900, obdobje 1900-1924, 1h 27min
16.15: Gostujoča selekcija: Afriški časovni stroj, 1h 2 min
17.30: Glavna selekcija: Prilaščanje zgodovine, 1h 22min
19.00: Gostujoča selekcija: 100×100=900, obdobje 1925-1949, 1h 23min
20.30: Umetnica v fokusu: Anja Medved & Nadja Velušček: Mesto na travniku, 1h 5 min
21.40: Gostujoča selekcija: 100×100=900, obdobje 1950-1974, 1h 45min

Kiosk
13.00–23.00 (loop)
Umetnica v fokusu:
Anja Medved: Spovednica tihotapcev, 50 min
Anja Medved & Nadja Velušček: Mesto na travniku, 1h 5 min


SOBOTA, 7. junij 2014

KINO ŠIŠKA, Trg prekomorskih brigad 3, Ljubljana

Komuna
12.00: Študentska produkcija: Urbane zgodbe, 1h 6min
13.15: Gostujoča selekcija: 100×100=900, obdobje 1925-1949, 1h 23min
14.45: Gostujoča selekcija: Afriški časovni stroj, 1h 2 min
15.50: Gostujoča selekcija: 100×100=900, obdobje 1975-1999, 1h 30min
17.15: Glavna selekcija: Prilaščanje zgodovine, 1h 22min
18.45: Gostujoča selekcija: 100×100=900, obdobje 1950-1974, 1h 45min
20.15: Umetnica v fokusu: Anja Medved & Nadja Velušček: Sešivalnica spomina, 47 min
21.10: Gostujoča selekcija: 100×100=900, obdobje 1900-1924, 1h 27min

Kiosk
13.00–23.00 (loop)
Umetnica v fokusu:
Anja Medved: Spovednica tihotapcev, 50 min
Anja Medved & Nadja Velušček: Mesto na travniku, 1h 5 min

———

Atrij ZRC, Novi trg 2, Ljubljana

17.00–19.00: Pogovor z Anjo Medved in predstavitev njenega dela
19.30–20.00: Rene Rusjan: Predstavitev programa Visoke šole za umetnost Univerze v Novi Gorici
20.00–21.00: Projekcija študentske produkcije: Urbane zgodbe
21.00–23.00: Zaključna zabava festivala Fotonični trenutki – Mesec fotografije in Video in Progress (LP bar)

5-7 June: Screenings at Kino Šiška 7 June: Talk with Anja Medved / Rene Rusjan presents School of Art

distURBANces

diSTRUKTURA, Face to Face (NBGD3), 2007

Thibault Brunet, Jasmina Cibic, Cedric Delsaux, diSTRUKTURA, Andrej Osterman, Olja Triaška Stefanović

5. junij – 30. junij 2014

Mednarodni grafični likovni center, Ljubljana

KJE: Pod turnom 3, Ljubljana

Projekt distURBANces, ki so ga zasnovale organizacije iz partnerskih mest mreže EMoP (Berlin, Bratislava, Budimpešta, Dunaj, Ljubljana, Luxembourg in Pariz), predstavlja umetniške pozicije, ki ponujajo nov pogled na urbani, tehnološki in politični razvoj sodobne družbe.

več»

Thibault Brunet, Jasmina Cibic, Cedric Delsaux, diSTRUKTURA, Andrej Osterman, Olja Triaška Stefanović 5. 6.–30. 6. 2014 – MGLC Ljubljana

Zgodba o Balkanu

Samir Karahodza, Tailors' Bridge / Krojaški most, Gjakova, Kosovo, 2012

Samir Karahodza, Tailors’ Bridge / Krojaški most, Gjakova, Kosovo, 2012

5 fotografov, 50 spomenikov, 1 zgodba o Balkanu

Uta Benzenberg, Ivan Blažev, Samir Karahodža, Camilo Nollas, Ivan Petrović

Otvoritev: 30. maj ob 20. uri

30.5. – 30.6. 2014

Slovenski etnografski muzej, Ljubljana

KJE: Metelkova ulica 2, Ljubljana

Projekt Zgodba o Balkanu želi spodbuditi javno razpravo o skupni zgodovini Balkana ter prispevati k ohranitvi in javni dostopnosti kulturne dediščine te regije.

več»

Uta Benzenberg, Ivan Blažev, Samir Karahodzha, Camilo Nolas, Ivan Petrović 29. 5. – 30. 6. 2014 – SEM, Ljubljana

G.R.A.M.

G.R.A.M., Hohes Haus, Ankara, 2013

G.R.A.M., Hohes Haus, Ankara, 2013

Reenactmedia

Otvoritev: 30. maj ob 18. uri

30. 5.–20. 7. 2014

Photon – Center za sodobno fotografijo, Ljubljana

KJE: Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana

Avstrijski umetniški kolektiv G.R.A.M. so leta 1987 ustanovili Günther Holler-Schuster, Ronald Walter, Armin Ranner in Martin Behr. »Band« zadnjih deset let ustvarja kot duo (Holler-Schuster & Behr) in dela na različnih poljih umetniškega ustvarjanja: fotografija, film, video, performans in slikarstvo.

več»

Reenactmedia 30. 5. – 20. 7. 2014 – Photon – Centre for Contemporary Photography, Ljubljana

Josef Koudelka

Josef Koudelka, Sledi / Vestiges, 1991-2012

Josef Koudelka, Sledi / Vestiges, 1991-2012 / Magnum Photos

Sledi 1991-2012

20. 5.-3. 9. 2014

Galerija Jakopič, Muzej in galerije mesta Ljubljane

KJE: Slovenska cesta 9, Ljubljana

Josef Koudelka je eden v svetu najbolj uveljavljenih mojstrov fotografije, član agencije Magnum Photos in prejemnik prestižnih fotografskih nagrad, ki je doslej razstavljal v najpomembnejših svetovnih centrih za fotografijo in sodobno umetnost.

več»

Inside-Out

Uroš Abram, Sexy East, 2006

Uroš Abram, Sexy East, 2006

Uroš Abram, Antea Arizanović, Simon Chang

Otvoritev: 3. junij ob 19. uri

3. 6.-30. 6. 2014

Galerija Društva likovnih umetnikov Ljubljana

KJE: Breg 22, Ljubljana

Razstava Inside-Out predstavlja dela treh domačih vizualnih umetnikov, članov DLUL, ki fotografijo uporabljajo kot osrednje izrazno sredstvo. Rdeča nit predstavljenih del je vzpostavljena na ravni preizpraševanja meje med javnim in zasebnim v informacijski dobi, ko je družba prešla v skrajno ekstrovertirano fazo.

več»

Prilaščanje zgodovine

Aleksandra Domanović, Turbo Sculpture (2010-2013)

Aleksandra Domanović, Turbo Sculpture (2010-2013)

Vladislav Knežević, Arheo 29 (2010)

Vladislav Knežević, Arheo 29 (2010)

Ana Bilankov, In War and Revolution (2011)

Ana Bilankov, In War and Revolution (2011)

Lana Čmajčanin & Adela Jušić,  I will never Talk About the War Again  (2011)

Lana Čmajčanin & Adela Jušić,
I will never Talk About the War Again (2011)

Ina Kontić, Mechanical Dream (2011)

Ina Kontić, Mechanical Dream (2011)



Video in Progress 5: Odsevi preteklosti

Glavna selekcija: PRILAŠČANJE ZGODOVINE

Sodelujoči umetniki: Ana Bilankov (HR/DE), Lana Čmajčanin & Adela Jušić (BA), Aleksandra Domanović (RS/DE), Marina Gržinić & Aina Šmid (SI), Vladislav Knežević (HR), Iva Kontić (RS)

Kustosinji: Vesna Bukovec & Metka Zupanič (SI)
Produkcija: Zavod Kolektiva, 2014
Trajanje: 1h 22min
Prizorišče: Kino Šiška (Komuna), Trg prekomorskih brigad 3, Ljubljana

Urnik predvajanja:
četrtek, 5. junij 2014, ob 21.00
petek, 6. junij 2014, ob 17.30
sobota, 7. junij 2014, ob 17.15

več»

Video in Progress 5 Main Selection / Glavna selekcija

Anja Medved

Anja Medved

Anja Medved

Niso letele ptice / These Were Not Birds (2000)

Niso letele ptice / These Were Not Birds, 2000

Moja meja / My Borderline (2002)

Moja meja / My Borderline, 2002

 Mesto na travniku / Town in a Meadow (2004)

Mesto na travniku / Town in a Meadow, 2004

Sešivalnica spomina / Binding Memories (2006)

Sešivalnica spomina / Binding Memories, 2006

Spovednica tihotapcev / Smugler’s Confessional (2010)

Spovednica tihotapcev / Smugler’s Confessional, 2010

Ordinacija spomina / Memory Clinic, 2010

Ordinacija spomina / Memory Clinic (2010)

Album mesta / Album of the City (2012)

Album mesta / Album of the City, 2012

Ordinacija spomina Ljubljana / Memory Clinic – Ljubljana

Ordinacija spomina Ljubljana / Memory Clinic – Ljubljana

Najdeni portreti / Found Portraits, 2014

Najdeni portreti / Found Portraits (2014)



Video in Progress 5: Odsevi preteklosti

Umetnica v fokusu: ANJA MEDVED

Pogovor z umetnico in predstavitev avtorskega opusa

Anja Medved: Spominodajalske akcije
Pogovor in projekcije
Sobota, 7. junij 2014, od 17.00 do 19.00, Atrij ZRC, Novi trg 2, Ljubljana

Vljudno vabljeni na pogovor z režiserko in videastko Anjo Medved, ki jo postavljamo v fokus pete edicije mednarodnega festivala Video in Progress. Z avtorico se bo pogovarjala selektorica festivala Vesna Bukovec.

Anja Medved nam bo predstavila večletni projekt spominodajalskih akcij – javnega zbiranja osebnih fotografij in spominov, ki ga ob različnih priložnostih, večinoma vezanih na izkušnjo nekdanje meddržavne meje, pripravlja že od leta 2007. Na podlagi spominodajalskih akcij je nastalo več dokumentarnih videov, ki jih bomo predvajali na dogodku.

Ob tej priložnosti bo tudi prvič javno predstavljen dokumentarni video Ordinacija spomina Ljubljana, ki je nastal na osnovi spominodajalske akcije, izpeljane v okviru projekta Moje ulice v galeriji Vžigalica, februarja 2012. Občani Ljubljane so bili povabljeni, da prinesejo fotografije posnete v svojem mestu in v kamero zaupajo spomine, ki jih vežejo nanje. Video je del dokumentarnega spletnega projekta Anje Medved in Tine Popovič, ki nastaja v sodelovanju z Zavodom Divja misel, MGML in Zavodom Kinoatelje.

Seznam projekcij:
Ordinacija spomina Ljubljana (27 min) – prva javna predstavitev
Spovednica tihotapcev (22 min)
Ordinacija spomina (13 min)
Album mesta (27 min)

Urnik predvajanja v Kinu Šiška, Trg prekomorskih brigad 3, Ljubljana:
Moja meja (50min), četrtek, 5. junij 2014, ob 14.30 pm (Komuna)
Mesto na travniku (1h 5min), petek, 6. junij 2014, ob 20.30 pm (Komuna)
Sešivalnica spomina (47min), sobota, 7. junij 2014, ob 20.15 pm (Komuna)

Kiosk (5.–7. junij 2014, loop):
Spovednica tihotapcev (50min)
Mesto na travniku (1h 5min)
več»

Video in Progress 5 Artist in Focus / Umetnica v fokusu

100×100=900

Emilio Rizzo, Tales (1957), 2013

Emilio Rizzo, Tales (1957), 2013

Silvia De Gennaro, Joie de vivre (1907), 2013

Silvia De Gennaro, Joie de vivre (1907), 2013

Didier Feldmann, Wall street crash (1929), 2013

Didier Feldmann, Wall street crash (1929), 2013

Francesca Fini, White noise (1965), 2013

Francesca Fini, White noise (1965), 2013

Paola Luciani, Xa (1974), 2013

Paola Luciani, Xa (1974), 2013

100x100=900

Magmart

Video in Progress 5: Odsevi preteklosti

Gostujoča selekcija: 100×100=900 (100 VIDEO UMETNIKOV SESTAVI STOLETJE)

Sodelujoči umetniki: Alysse Stepanian (IR), Evelin Stermitz (AT), Gruppefisch (DE), Emily Alden Foster (US), Danilo Stojić (RS), Marcia Beatriz Granero (BR), Hervé Penhoat (FR), Silvia De Gennaro (IT), Ries Straver (NL), Alessandro Amaducci (IT), Carl Knickerbocker (US), Mauricio Sanhueza (PE), David Cheung (CN), Arthur Tuoto (BR), Nara Denning (US), Paolo Bandinu (IT), Ulf Kristiansen (NO), Piero Chiariello (IT), ferrie = differentieel (NL), Barbara Agreste (IT), Agustin Sanchez (MX), Liang Zhao (CN), Elisabetta Di Sopra (IT), Venugopal V.G. (IN), Maria Korporal (NL), Dennis H. Miller (US), Mario Raoli (IT), Antonello Novellino (IT), Ouestbrouq (US), Videopaper (FR), soundbarrier (IT), Khaled Hafez (EG), Murka (EE), Evo Preisner (NL), Loredana Raciti (SD), Robert Ladislas Derr (US), Ora Kolmanovsky (RU), Cleantho Viana (BR), Iñigo Orduña & Claudio Molinari Dassatti (AR), Marina Fomenko (RU), Lino Strangis (IT), Juanma Carrillo (ES), Debra Fear (GB), Tal Lotan (IL), Alejandro Ramirez (ES), Eli Souaiby (LB), Manuel Díaz (MX), Gennaro Cicalese (IT), Ann Steuernagel (US), Henry Gwiazda (US), Caroline Koebel (US), Christin Bolewsky (DE), Chiara Mazzocchi (IT), Cláudia Melo (PT), Roßbacher Gerald & Weingärtner Michael (AT), Joe Hambleton (CA), Alessandro De Vita (IT), Emilio Rizzo (CH), Thorsten Fleisch (DE), Arnaud Brihay (BE), Wong Pak Yin (HK), Tania Antoshina & Artur Muradyan (RU), Malaventura (ES), Andreas Mares (AT), Erika Matsunami (JP), Francesca Fini (IT), Zlatko Ćosić (BA), Ezra Wube (ET), Hernan Apablaza (CL), Marcus Shahar (IL), Loredana Antonelli (IT), Margit Nobis (AT), Recep Akar (TR), Alexandra Mitlyanskaya (RU), Paola Luciani (IT), Gérard Cairaschi (FR), Noriko Okaku (JP), Salvatore Insana (IT), Khalil Charif (BR), Boldizsar (HU), Resmi Al Kafaji (IQ), Eleonora Manca (IT), Azahara Cerezo (ES), Kevork Mourad (SY), Eden Orion (IL), Vladimir Todorović (RS), Agata Chiusano (IT), Matías Montarcé (ES), liant0 (IT), Laurel Beckman (US), Rona Rangsch (DE), Francesca Leoni (IT), Nida Fatima Khan (PK), Colette Copeland (US), Philip Sanderson (GB), Emeka (NG), Ishii Jun’ichiro (JP), Giang Nguyen Hoang (VN), Nisrine Boukhari (SY), Russell J. Chartier & Paul J Botelho (US)

Idejni vodja in umetniški direktor: Enrico Tomaselli (IT)
Produkcija: Magmart | video under vulcano, Napoli, 2013
Prizorišče: Kino Šiška (Komuna), Trg prekomorskih brigad 3, Ljubljana

Urnik predvajanja:

Obdobje 1900-1924 (1h 27min)
četrtek, 5. junij 2014, ob 13.00
petek, 6. junij 2014, ob 14.45
sobota, 7. junij 2014, ob 21.10

Obdobje 1925-1949 (1h 23min)
četrtek, 5. junij 2014, ob 15.30
petek, 6. junij 2014, ob 19.00
sobota, 7. junij 2014, ob 13.15

Obdobje 1950-1974 (1h 45min)
četrtek, 5. junij 2014, ob 19.15
petek, 6. junij 2014, ob 21.40
sobota, 7. junij 2014, ob 18.45

Obdobje 1975-1999 (1h 30min)
petek, 6. junij 2014, ob 12.00
sobota, 7. junij 2014, ob 15.50

več»

Video in Progress 5 Guest Selection / Gostujoča selekcija

Afriški časovni stroj

Neil Beloufa: Kempinski, 2007

Neil Beloufa: Kempinski, 2007

Bofa da Cara: My African Mind, 2010

Bofa da Cara: My African Mind, 2010

Sammy Baloji: Mémoire, 2007

Sammy Baloji: Mémoire, 2007

Aryan Kaganof, Society of the Spectacle, 2011

Aryan Kaganof, Society of the Spectacle, 2011

Theo Eshetu: Lightning Strikes, 2009

Theo Eshetu: Lightning Strikes, 2009

Kgafela oa Magogodi & Jyoti Mistry: Itchy City

Kgafela oa Magogodi & Jyoti Mistry: Itchy City

Ezra Wube: Hold de Door, 2011

Ezra Wube: Hold de Door, 2011

Julia Raynham: Ruling of the Night, 2008

Julia Raynham: Ruling of the Night, 2008

Lowave

Video in Progress 5: Odsevi preteklosti

Gostujoča selekcija: AFRIŠKI ČASOVNI STROJ

Sodelujoči umetniki: Bofa da Cara (AO/ES), Sammy Baloji (CG), Aryan Kaganof (ZA), Theo Eshetu (ET), Kgafela oa Magogodi & Jyoti Mistry (ZA), Ezra Wube (US/ET), Julia Raynham (ZA), Neil Beloufa (DZ/FR)

Kustosi: Silke Schmickl, Mickaël Robert-Gonçalves, Jeremy Chua (Lowave, FR)
Produkcija: Lowave, Pariz, 2014
Trajanje: 1h 2min
Prizorišče: Kino Šiška (Komuna), Trg prekomorskih brigad 3, Ljubljana

Urnik predvajanja:
četrtek, 5. junij 2014, ob 18.10
petek, 6. junij 2014, ob 16.15
sobota, 7. junij 2014, ob 14.45

več»

Video in Progress 5 Guest Selection / Gostujoča selekcija

Urbane zgodbe

Jaka Čurlič: Monica V., 2014

Jaka Čurlič: Monica V., 2014

Jasmina Lozar: Samo Mrak (2014)

Jasmina Lozar: Samo Mrak (2014)

Mark Bizilj, Ivan Umer, Simon Klembas, Klavdij Juvan, Eva Mastnak: Tanto Fa (2012)

Mark Bizilj, Ivan Umer, Simon Klembas, Klavdij Juvan, Eva Mastnak: Tanto Fa (2012)

Jasmina Lozar, Jaka Čurlič, Francesco Cartigheddu: HiloVv, Stories of the Ghetto, Lorenzo (2013)

Jasmina Lozar, Jaka Čurlič, Francesco Cartigheddu: HiloVv, Stories of the Ghetto, Lorenzo (2013)

Univerza v Novi Gorici, Visoka šola za umetnost

Video in Progress 5: Odsevi preteklosti

Študentska produkcija: URBANE ZGODBE

Sodelujoči študenti: Ana Bahor (SI), Matjaž Bajc (SI), Denis Barbić (HR), Mark Bizilj (SI), Francesco Cartigheddu (IT), Jaka Čurlič (SI), Urška Djukić (SI), Alexia Eberl (GE), Renata Fugošić (HR), Sara Ghiani (IT), Dominik Grdić (HR), Ester Ivakič (SI), Klavdij Juvan (SI), Simon Klembas (SI), Gregor Kocjančič (SI), Filip Košnik (SI), Tina Krajnc (SI), Gaja L. Kutnjak (SI), Teotim Logar Zorn (SI), Jasmina Lozar (SI), Špela Lutman (SI), Eva Mastnak (SI), Peter Mišic (SI), Gregor Mörth (AT), Saša Mrak (SI), Katja Munda Rakar (SI), Dylan Mundy Clowry (IR), Iva Musović (SR), Mateja Nikolić (SI), Monika Rusak (HR), Pila Rusjan (SI), Claudia Spinelli (IT), Cornelia Steiner (AT), Ivan Umer (SI), Gašper Uršič (SI), Valérie Wolf Gang (SI)

Izbor: Rene Rusjan (SI)
Produkcija: Univerza v Novi Gorici, Visoka šola za umetnost, 2014
Trajanje: 1h 6min
Prizorišči: Kino Šiška (Komuna), Trg prekomorskih brigad 3, Ljubljana & Atrij ZRC, Novi trg 2, Ljubljana

Urnik predvajanja:
četrtek, 5. junij 2014, ob 17.00 (Kino Šiška)
petek, 6. junij 2014, ob 13.30 (Kino Šiška)
sobota, 7. junij 2014, ob 12.00 (Kino Šiška)
sobota, 7. junij 2014, ob 20.00 (Atrij ZRC)

Predstavitev:
Rene Rusjan: Predstavitev programa Visoke šole za umetnost, Univerze v Novi Gorici
Sobota, 7. junij 2014, ob 19.30, Atrij ZRC
več»

Video in Progress 5 Student Productions / Študentska produkcija

Janez Puhar (1814-1864)

Janez Puhar, Avtoportret, originalna fotografija je izgubljena (po negativu preslikave v Narodnem muzeju Slovenije, 14,5 x 9,8 cm, inv. št. F-65 (foto: Tomaž Lauko, NMS)

Janez Puhar, Avtoportret, originalna fotografija je izgubljena (po negativu preslikave v Narodnem muzeju Slovenije, 14,5 x 9,8 cm, inv. št. F-65 (foto: Tomaž Lauko, NMS)

Dokumentarna razstava ob dvestoletnici rojstva prvega slovenskega fotografa in fotografskega izumitelja

Otvoritev: 4. junij ob 19:30. uri

4.6. – 28.6. 2014

Atrij ZRC, Ljubljana

KJE: Novi trg 2, Ljubljana

Janez Puhar je bil rojen v Kranju 26. avgusta 1814. Obiskoval je normalko v Kranju, gimnazijo in teologijo pa v Ljubljani. Leta 1838 je postal župnijski pomočnik. Kot kaplan je služboval v različnih krajih. 7. avgusta 1864 je umrl v Kranju. Janez Puhar se je z dagerotipijo najbrž seznanil že leta 1839. Postopek dagerotipije je obvladal že naslednje leto. Njegove dagerotipije se niso ohranile. V Metliki se je lotil tudi prvih samostojnih poskusov, ki jih je povezal z uporabo stekla. Dagerotipija (unikatna svetlobna slika na posrebreni kovinski podlagi) je bila zahtevna in draga fotografska tehnika. Puhar je odkril cenejši in lažji način fotografiranja s pomočjo steklenih plošč, prekritih z žveplenimi izparinami. S poskusi je nadaljeval v Ljubnem na Gorenjskem in na Bledu. več»

VEČERNE PROJEKCIJE

Jasna Hribernik, Nostalgija: Ground Zero, Albedo, Photon 2012

Jasna Hribernik, Nostalgija: Ground Zero, Albedo, Photon 2012

2.-6. junij, od 21:30. do 23. ure v Atriju ZRC

V sklopu festivala Fotonični trenutki – Mesec fotografije 2014 se odvijajo Večerne projekcije fotografij, ki se bodo v otvoritvenem tednu festivala predvajale v veličastnem ambientu Atrija ZRC na Novem trgu 2 v Ljubljani.

več»

Nagrade Fotoničnih trenutkov 2014 so podeljene

Večerne projekcije / Evening projections (6. 6. 2014)

Večerne projekcije / Evening projections (6. 6. 2014)

 

Ob zaključku otvoritvenega dela festivala Fotonični trenutki so bile podeljene nagrade za PORTFOLIO REVIEW in VEČERNE PROJEKCIJE.

 

več»

Večerne projekcije / Evening projections (6. 6. 2014)

Festivalsko dogajanje 4. junija Festival events on 4 June

Sara Kiršić, MP, 2013

Sara Kiršić, MP, 2013

Sreda, 4. junija ob 19. uri:
MATJAŽ RUŠT: #ljubljana
Bikofe, Ljubljana

Sreda, 4. junija ob 20. uri:
JANEZ PUHAR (1814-1864)
Atrij ZRC, Ljubljana

Sreda, 4. junija on 20:30. uri:
SPREGLED: Izbor študentskih del Oddelka za fotografijo VIST
Galerija Zorye, Tovarna Rog, Ljubljana

Sreda, 4. junija ob 21. uri:
PREDAVANJE / VEČERNE PROJEKCIJE
Atrij ZRC & LP bar, Ljubljana

več»

Sara Kiršić, MP, 2013

Dogajanje 3. junija

Uroš Abram, Sexy East, 2006

Uroš Abram, Sexy East, 2006

Torek, 3. junij ob 19. uri:
INSIDE-OUT (Uroš Abram, Antea Arizanović, Simon Chang)
Galerija Društva likovnih umetnikov Ljubljana

Torek, 3. junij ob 19:30. uri:
KATJA GOLJAT & ANDREJ FIRM: Žive stene
Galerija Prostor, Ljubljana

Torek, 3. junij ob 20. uri:
DIK BOUWHUIS: Turistične krajine
Atrij ZRC, Ljubljana

Torek, 3. junij ob 21. uri:
VEČERNE PROJEKCIJE / FILM
Atrij ZRC & LP bar, Ljubljana

več»

Uroš Abram, Sexy East, 2006

Festivalsko dogajanje – 2. junij

Darije Petković, Duhovi preteklosti / Ghosts of the Past, 2011

Darije Petković, Duhovi preteklosti / Ghosts of the Past, 2011

 

Ponedeljek, 2. junija ob 19. uri:
DUŠAN ŠAROTAR: Duše
Trubarjeva hiša literature, Ljubljana

 

Ponedeljek, 2. junija ob 19:30. uri:
DARIJE PETKOVIĆ: Duhovi preteklosti
Desni atrij, Magistrat, Ljubljana

 

Ponedeljek, 2. junija ob 20. uri:
PREDAVANJE / VEČERNE PROJEKCIJE
Atrij ZRC & LP bar, Ljubljana

več»

Darije Petković, Duhovi preteklosti / Ghosts of the Past, 2011

Dve otvoritvi: Bojan Salaj & Nina Đurđević

Bojan Salaj, Interierji II / Interiors II, 2006

Bojan Salaj, Interierji II / Interiors II, 2006

 

BOJAN SALAJ: Interierji-korespondence

sreda, 28. maja ob 19. uri

Narodna galerija, Ljubljana

 

NINA ĐURĐEVIĆ: Prostor vmes & Objekt(iv)na

sreda, 28. maja ob 20. uri

Mala galerija, Cankarjev dom, Ljubljana

več»

Odpira se festival Fotonični trenutki

G.R.A.M., Paparazzi (Dennis Hopper & Jack Nicholson), 1997

G.R.A.M., Paparazzi (Dennis Hopper & Jack Nicholson), 1997

 

FOTONIČNI TRENUTKI – MESEC FOTOGRAFIJE 2014

petek, 30. maj ob 20. uri

Muzejska ploščad, Metelkova
Galerija Kult 3000 & Slovenski etnografski muzej, Ljubljana

30. maja se začenja sedmi festival sodobne fotografije FOTONIČNI TRENUTKI – MESEC FOTOGRAFIJE 2014, v sklopu katerega bo v Ljubljani potekala vrsta fotografskih razstav, projekcij, predavanj, pogovorov in druženj. več»

G.R.A.M., Paparazzi (Dennis Hopper & Jack Nicholson), 1997

Večer s fotografom Josefom Koudelko

Josef Koudelka, Tempelj olimpijskega Zevsa. Atene, Grčija. 1994. © Josef Koudelka / Magnum Photos

Josef Koudelka, Tempelj olimpijskega Zevsa. Atene, Grčija. 1994. © Josef Koudelka / Magnum Photos

19. maj ob 19. uri

Mestni muzej, Muzej in galerije mesta Ljubljane

Spoznajte izjemnega fotografa Josefa Koudelko, ki je doživel svetovno slavo že leta 1967, ko je posnel znamenito serijo fotografij ob dogodkih sovjetske invazije Čehoslovaške. Vabljeni na večer s fotografom v ponedeljek, 19. 5., ob 19. uri v Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15.

Po predstavitvi fotografa in ogledu projekcije Invasion – Gypsies – Chaos bo Josef Koudelka odgovarjal na vprašanja občinstva. Pogovor bo potekal v angleškem jeziku in ne bo prevajan.

Število obiskovalcev na dogodku je omejeno. Brezplačne vstopnice so od 13. 5. na voljo v trgovini Mestnega muzeja Ljubljana na Gosposki 15.

www.mgml.si

Josef Koudelka, Olympia. Temple of Zeus. Athens, Greece. 1994. © Josef Koudelka / Magnum Photos

Fotonični trenutki 2014

Andrej Osterman, Grow Up!, 2008

Andrej Osterman, Grow Up!, 2008

Nova edicija festivala Fotonični trenutki – Mesec fotografije se bo odvijala junija 2014 v Ljubljani.

Festival bo (ponovno) ponudil obilico razstav in ostalih dogodkov, posvečenih recentnim in historičnim razvojnim potem sodobne fotografije.

Osrednja razstava prihajajočega festivala Fotonični trenutki 2014 je skupinski projekt Zipped Worlds, ki se iz širše regijske perspektive ukvarja s fenomeni javne fotografije.

Ena pomembnejših je tudi zadnja inkarnacija potujoče razstave distURBANces, ki je nastala kot kolektivni projekt mreže EmoP (European Month of Photography) in je posvečena vprašanjem sodobne fotografske reprezentacije krajine in urbanih okolij, ki temelji na distorziji ter preverziji stvarnosti znotraj današnjega globaliziranega sveta.

Prav tako bodo v sklopu festivala na ogled razstave skupine G.R.A.M. (Photon), skupinska razstava Zgodba o Balkanu (SEM), velika razstava Josefa Koudelke (Galerija Jakopič), historični pregled slovenske fotografije z razstavo Od Puharja do Marenčiča, ki jo pripravlja Gorenjski muzej (začasna lokacija v Ljubljani). Tu bodo skupinske razstave Fotomorgana (Kino Šiška) in Inside-Out (Galerija DLUL) ter vrsta samostojnih razstav avtorjev kot so Bojan Salaj, Patricija Stepanović, Darije Petković, Nina Đurđević, Bojan Brecelj, Dik Bouwhuis, Ajda Schmidt, Zdzislaw Pacholski, Dušan Šarotar in številni drugi.

Podrobnejši program festivala bo objavljen v kratkem, zato nas spremljajte!

 

Andrej Osterman, Grow Up!, 2008